Umudun Göğe Yükselişi Belgeseli 13 Kasım'da Ülk TV'de...

#Belgesel #Havacılık #ÜlkeTV

UMUDU GÖĞE YÜKSELTEN BİR AZMİN HİKÂYESİ

1935 yılında Türkiye’nin kendi uçağını yapacağına gönülden inan Nuri Demirağ’ın hayalinin anlatıldığı, Umudun Göğe Yükselişi Belgeseli Ülke TV ekranlarında olacak.

Türkiye’nin yıllarca anlatılmayan hikâyesi Nuri Demirağ’ın yerli uçağı yapma hayali ve hayalinin önüne geçen engellerin konu edildiği Umudun Göğe Yükselişi 13 Kasım Salı günü ekrana gelecek. İstiklal Harbinden sonra, Türkiye’nin kuruluş aşamasında birbirinden büyük ve önemli projeleri üstlenen Nuri Demirağ’ın girişimci, azimli ve milletinin çıkarı için yaptığı fedakârlıkların yer aldığı belgeselde Demirağ’ın, önüne konan bürokratik zorluklarla ettiği mücadele anlatılacak.

İstiklal mücadelesinden zaferle fakat yorgun, yoksul çıkan genç Türkiye, kısıtlı imkânlarla imar faaliyetlerine girişmiştir. Bu faaliyetlerin en önemlilerinden demiryolu yapımını yabancı şirketlerin verdiği yüksek fiyat tekliflerinin çok altında tutan ve Samsun-Sivas Demiryolunu inşa eden Nuri Demirağ, bu başarısından sonra Mustafa Kemal Atatürk tarafından Demirağ soyadı ile ödüllendirilir. Zaten başarı ve azmiyle dikkat çeken Demirağ, aldığı bu onurlu soyadıyla dur durak bilmeden üretmeye devam eder. Tayyare Cemiyeti, Türk Hava Kurumu’na dönüşürken kaynak sıkıntısı yaşar. Bağış kampanyası sayesinde Nuri Demirağ’ın kapısı çalınır. Demirağ, uçak fabrikasını yapmaya talip olur ve asıl macera başlar. Bağımsızlık için mücadele eden herkesin hikâyesi Umudun Göğe Yükselişi ve sonrasında yaşananları izleyiciler belgeselde izleyecek.

Türkiye ilk yolcu uçağını 77 yıl önce, ilk savaş uçağını ise 82 yıl önce ürettiğini ama bu süreçte ülkemizin ilerlemesini istemeyenlerin önüne set koyduğunu dile getiren Umudun Göğe Yükselişi izleyicileri geçmişe götürecek. O günden bu güne gelinen nokta belgeleriyle seyirciye sunulacak. Yıllarca bu ülkenin toplu iğne bile üretemeyeceği yalanını kimlerin söylediği, göz göre göre büyümenin ve kalkınmanın önüne kimlerin geçtiği konusu belgeselde yer alacak.

Türkiye’nin yıllarca anlatılmamış Umudun Göğe Yükselişi’nin hikayesi Nuri Demirağ’ın 61. Ölüm yıl dönümünde 13 Kasım Salı günü 21:00’de Ülke TV’de…