Tedavi edilen böbrek taşı tekrarlar mı? - Prof. Dr. Murat Binbay (Üroloji Uz.)

Memorial Şişli Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Murat Binbay tedavi edilmesine rağmen tekrarlayan böbrek taşları ve tedavisi hakkında bilgi veriyor.

TEDAVİ EDİLEN BÖBREK TAŞI TEKRARLAR MI?

Böbrek taşları tekrar edebilir. Böbrek taşı düşüren insanların yarısında böbrek taşı tekrarlar. Tekrarlamaması için hastadaki riskin belirlenmesi gerekir. Taşın tekrarlamaya eğilimli olup olmadığı ölçümlenmelidir.

Bu nedenle işe kırılan taşın analiz edilmesiyle başlanır. Taş analize gönderilir ve ne taşı olduğu tespit edilir. Taşların yüzde 80’i kalsiyum oksalat taşıdır ancak daha nadir görülen taşlarda tekrarla riski oldukça yüksektir. Örneğin ürik asit taşının tekrarını önlemek çok basittir.
Hastaya bir tedavi verilir ve tedavi ile beraber bir daha hastalık tekrarlamaz. Bazı hastaların farklı hastalıkları olabilir. Özellikle tiroid üst bezlerinin aşırı çalışması kalsiyum dengelerini bozar ve bu böbrek taşlarına neden olarak, her sene tekrarlayabilir.

Bağırsak problemleri ve obezite de ve gastrit bypass olan hastalarda böbrek taşı görülme oranları daha yüksek oluyor. Bu nedenle bir böbrek taşı düşürülüyorsa işe taş analizinden başlanmalı, daha sonra bir risk var mı yok mu diye araştırma yapılmalıdır. Eğer risk varsa uygun tedavilerle taşların tekrarından kurtulmak, en azından sıklığını azaltmak mümkün.