Sıradışı - 19 Aralık 2018

#ÜlkeTV #Sıradışı

Turgay Güler'in hazırlayıp sunduğu Sıradışı programında bu bölüm Fizik Yüksek Mühendisi - Atmosfer ve Uzay Fiziği Uzmanı Taşkın Tuna ile birlikte evrenin başlangıcı, evrenin geometrik yapısı, evrende zaman ve hız algısı konuları masaya yatırıldı.

Taşkın Tuna, evrenin genişlemesiyle ilgili olarak “Evren tıpkı bir balon gibi genişliyor. Bütün sistem bu balonun içerisinde. Evrenin en önemli özelliklerinden biri evrenin genişlemesidir. Bu 1930’lu yıllardan beri hala konuşuluyor. Her bir milyon ışık yılı uzaklığı için genişleme hızı saniyede yirmi iki kilometredir. Bu genişleme o kadar enteresan ki bu genişlemenin merkezi yok” açıklamasında bulundu.

Tuna, Big Bang sürecinde elementlerin mevcut olduğunu, bunlardan ilkinin hidrojen, diğerlerinin ise helyum ve lityum olduğunu söyledi. Tuna, bunların birleştiğinde sürecin tamamlandığını ve müthiş bir senaryonun ortaya çıktığını aktardı. Yıldızların hidrojenin helyuma dönüşmesi neticesinde ışık ve ısı yaydığını söyleyen Tuna, hidrojen olmasaydı yıldızların olmayacağını açıkladı. Tuna, hidrojenin de belli bir ömrü olduğunu, hidrojen yakıt olarak tüketilirse o zaman yıldızların patlayacağını, bu patlamaya ise bilim adamlarının süper nova patlamaları adını verdiklerini belirtti.

Programda ayrıca Tuna, dünyanın asırlar boyunca ortalama sıcaklığının on beş dereceyi gördüğünü, şimdi ise on beş dereceden fazla olduğunu, bu ısınma neticesinde buzulların erimeye başladığını ve dengenin yavaş yavaş insanlık aleyhine dönmeye başladığını aktardı.

Bizi takip edin;

Twitter : https://twitter.com/ulketv

İnstagram: https://www.instagram.com/ulketv

Facebook: https://www.facebook.com/ulketv