Radyasyon onkolojisinde Elekta Versa HD Signature cihazının önemi nedir? - Prof. Dr. Yıldız Güney

Memorial Ankara Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yıldız Güney, elekta versa HD signature teknolojisi hakkında bilgi veriyor.

Radyasyon onkolojisi bilim dalları arasında belki de en fazla ivmelenen bilim dallarından birisidir. Radyasyon onkolojisi bu kadar hızlı büyüyor, hızlı gelişiyor. Bunun esnan nedeni radyasyon onkolojisinin teknolojiye çok bağımlı dallardan birisi olmasından kaynaklanıyor.

Dolayısıyla cihazların gelişmesiyle birlikte tedavi kalitesi ve hastalara sunulan tedavi çok daha hızlı gelişiyor.

Günümüzde kanser hastalarının dörtte üçü gerek ağrı problemlerini dindirmek gerekse de şifa amacıyla muhakkak radyoterapi kliniğine giriyorlar.

Radyoterapi ile birlikte sadece vücuttaki kanser hücreleri hedeflenirken sağlam dokuların çok iyi bir şekilde korunması amaçlanıyor.

Son derece donanımlı bir cihaz olan Elekta Versa sayesinde tamamen kanser hücrelerinin öldürülmesi hedeflenirken çevre sağlam dokular korunuyor. Tedavi sırasında cihazın tüm özellikleri kullanılıyor. Gerektiğinde başka aparatlar da cihaza uyumlanarak çevre sağlam dokular iyi bir şekilde korunuyor.

Örneğin meme kanseri hastası tedavi edilirken en önemli amaçlardan biri akciğer ve kalbi korumak oluyor. Bunun için de Elekta Versa cihazıyla tedavide başka aparatlar takılarak kalp alan içerisinden uzaklaştırılarak tedavi yapılıyor.

Cihazların gelişmesiyle birlikte hastalara çok daha konforlu tedaviler sunulabiliyor. Hastalar geldiğinde ilk sordukları soru cihazın yan etkileri neler oluyor? Tedavi süresince zatürre olmaktan, cilt yanıklarından korkuyorlar. Ancak elekta versa ile radyoterapinin yan etkileri neredeyse sıfırlanıyor. Bir taraftan iyileşme sağlanırken diğer taraftan yan etkiler minimal seviyeye düşürülmüş oluyor.