Prostat biyopsisi nasıl yapılır? - Prof. Dr. Murat Binbay (Üroloji Uz.)

Memorial Şişli Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Murat Binbay prostat biyopsisi hakkında bilgi verdi.

PROSTAT BİYOPSİSİ NASIL YAPILIR?

Prostat kanseri erkeklerin en sık görülen kanseridir. Tanı konulmasının tek yolu prostattan parça alınmasıdır.
Prostat biyopsisi öncesi nelere dikkat edilmeli?
Prostat biyopsisi öncesi bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor. Prostat biyopsisi öncesi hasta ne yapmalı;

• Kan sulandırıcı ilaç kullanılmamalı
• İşlem sonrası ateş yükselmesini önlemek için işlem öncesi antibiyotik alınmalı
• İşlem sonrası 1-7 gün arasında antibiyotik kullanılmalı
• İşlem öncesi bağırsakların boş olması gerekiyor

Prostat biyopsileri genelde transrektal yani bağırsak mukozası aracılığıyla yapıldığı için 100 hastanın 2-3’ünde ateşlenmeler olabilir. Bunun önüne geçebilmek için hastalara 1 gün öncesi antibiyotik kullandırılır. Ameliyat sonrası 2 – 4 ya da 7 gün antibiyotik kullanımı öneriliyor.


Prostat biyopsisi nasıl yapılıyor?
Eskiden prostata makat aracılığıyla bir ultrasonla girilir ve prostatın 12 farklı noktasından parça alınırdı. Bu ultrasonda herhangi bir şüpheli bulgu görülmüyordu. Çünkü ultrason yeterli görüntüyü sağlanmıyordu. Ultrason cerraha sadece şunu gösteriyor, prostatın sağ tarafı şurası, sol tarafı şurası, idrar torbasına yakın noktası şurası… Böylece her bölgeden birer örnek almak için prostatın farklı noktalarından şans eseri örnek alıyorduk ve mevcut kanseri yakalamaya çalışıyorduk. Bu elbette her zaman doğru tanı koyma imkanı vermiyordu. Yaklaşık olarak her 3 prostat kanserli hastanın bir tanesinde ya kanser doğru olarak tespit edilemiyor ya da kötü olan kanseri daha iyi olarak algılayıp yanlış tedaviler uygulanabiliyordu.

MR yardımlı prostat biyopsisi nedir?
Prostat biyopsisi de değiştir. Artık günümüzde MR yardımlı biyopsiler yapılıyor. Hastaya biyopsi öncesi bir MR çektirilir. Bu MR’ın oldukça kuvvetli olması yani 3 Tesla cihazların olduğu buradaki şüpheli alanların çok deneyimli radyologlar tarafından tanımlandığı bir MR çekilmelidir. Bu MR çekildikten sonra prostat içerisindeki problemli alanlar belirlenir. Ve bu görüntüler ultrason cihazına yüklenir. Yani şans eseri biyopsi yapmak yerine farklı noktalardan parça alırken yine MR’ın işaret ettiği noktalardan da ayrıca 2-3 tane parça alınır. Bu sayede agresif olan kanserler erken evre yakalanabiliyor. Böylece daha doğru bir tanı ve tedavi yöntemi oluşturulması sağlanır. Bu sayede hastalar daha doğru bir şekilde tedavi edilir.

Eskiden hiç takip edilmeyecek hastalar günümüzde takip edilebiliyor. Eskiden takip edilen birçok hasta da daha erken dönemde ameliyat edilerek kanserin ilerlemesinin önüne geçilebilir. Bu nedenle biyopsi ve doğru biyopsi son derece önemlidir.

Günümüzde artık MR yardımlı prostat biyopsileri yapıldığı unutulmamalıdır.