Önden Gidenler - 20 Eylül 2018

İslam’a gönülden bağlı nesiller yetiştirmenin yolları, Ashab-ı Kiram’ın örnek ahlakı ve İslam tarihine dair merak edilen tüm soruların yanıt bulduğu Önden Gidenler programına bu hafta, Grup Dergah konuk oldu. Program, Ömer Döngeloğlu’nun duası ile başladı.

Önden Gidenler’de bu hafta, Kerbela olayı, Muharrem Ayı ve fazileti hakkında bilinmesi gerekenler izleyiciye aktarıldı.

Ömer Döngeloğlu, “Hz. Hüseyin Kerbela’ya neden gitmiştir? Kerbela olayı nedir? Kerbela olayı nasıl gerçekleşmiştir? Kerbela’da kadınlar da şehit edilmiş midir? Ehl-i Beyt ne anlama gelir? Ehl-i Beyt kimlerden oluşur? Yezid’e kimler biat etmedi? Kerbela’da Hz. Zeynep ne yapmıştır? Aşure günü ne demektir?” sorularını Kur’an-ı Kerim ışığında canlı yayında cevapladı.

Döngeloğlu, Kerbela olayını anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Hz. Hüseyin’in Irak’a Kerbela’ya gittiğini, kardeşi Hz. Zeynep’in de onun yanında olduğunu söyledi. Hz. Hüseyin’in Kerbela yolundayken bir rüya gördüğünü, ardından Hz. Zeynep’e geri dönmelerini fakat Hz. Zeynep’in Hz. Hüseyin’i yalnız bırakmadığını aktardı.

Ardından Döngeloğlu, Kerbela’da çok sıkıntı çeken Hz. Hüseyin’in Yezid ordusu tarafından öldürüldüğünü anlatırken, izleyiciler de o anda gözyaşlarını tutamadı.