Normal basınçlı hidrosefalinin tedavisi nasıl yapılıyor? - Prof. Dr. İsmail Hakkı Tekkök

Memorial Ankara Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Prof. Dr. İsmail Hakkı Tekkök, normal basınçlı hidrosefalinin tedavisi hakkında bilgi veriyor.

Normal basınçlı hidrosefali (Tedavi edilebilir demans)
Normal basınçlı hidrosefali tedavisinde şant kullanılıyor ancak burada şantın özelliği oldukça önemlidir. Çocukluk çağında önceden ayarlanmış, fabrika ayarları olan düşük, orta, yüksek ya da daha yüksek basınçlı şant ayarlarının dışında yeni bir sistem doğdu.

Ayarlanabilir şant
Çocukluk çağında ameliyat kolaydır. 15 dakika gibi kısa bir sürede çocuğun kulağının arkasını açıp, valvini değiştirip çocuğun gelişimine göre; doğduğu dönemdeki gibi sürekli yatar pozisyonda olmayacağı için yavaş yavaş ayaklanacak ve bu nedenle de şantın özellikleri değişecektir.

Erişkin de ise tablo belirlidir. Bu nedenle erişkinlerde önceden ayarlı şant yerine ayarlanabilir şant kullanılır. Bunlar için manyetik alan geliştirilmiş.

Şant çocuklarda kullanılan teknikteki olduğu gibi valv kulağın arkasına yerleştirilir. Ancak dışarıdaki kuvvetli bir manyetik alan saat yönünde ya da saat yönünün tersine mantıklı dönmelerle valvin içerisindeki platin oynayarak akım dinamiğini değiştirir.

Buradaki tek dezavantaj şudur; hasta MR'a giremez. MR'a girdikten sonra bütün ayarlar sıfırlanır. AVM'lerdeki manyetik bantlardan geçilmemelidir.