Nd -YAG lazer nedir? - Uz. Dr. Ayça Alan Atalay (Dermatoloji Uz.)

Memorial Wellness Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Ayça Alan Atalay Nd-Yag lazer hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Nd-Yag lazer uygulamalarıyla yüz ve bacak bölgesinde bulunan kılcal damar genişlemesi tedavi edebilmek mümkündür. Özellikle burun çevresinde ve bazı kişilerde damar benlerini tedavi edebilmek için long pass nd-yag lazerden yararlanılabilir.

Damar lazer tedavileri genellikle sonbahar-kış döneminde tercih edilir. Uygulama sonrası kişini bölgeyi güneşten koruması gereklidir.

Genellikle damar genişliğinin yaygınlığına göre seans sayısı değişir. Az sayıda damar genişlemesi olan kişilerde tek seans yeterli olurken yoğun damar genişlemesi görünen kişilerde 2-3 seans gerekli olabilmektedir.

Bacak kılcal damarları kadınlarda sıklıkla görülen problemlerden biridir. Kalınlıklarına göre farklı uygulamalar gerekebilir. Çok yoğun kılcal damar genişlemelerinin lazerle tedavisi mümkün olmayabilir.
Bu nedenle bu hasta grubu kalp-damar cerrahisine yönlendirilir.

Sıklıkla kırmızı-mor görünen damarların genişlemelerini tedavi edebilmek için long pass Nd-Yag lazer kullanılır. Damara tek tek nokta atışları yaparak damarı kapatabilmek mümkündür.

Bacaktaki kılcal damar genişlemelerinin yaygınlığına göre bazı kişilerde tek seans yeterli olurken bazı kişilerde 2-3 hatta 4 seans tedavi gerekebilmektedir.

Tedavinin ardından kişinin yaklaşık 48-72 saat kadar çok yoğun fiziksel aktivitede bulunmaması gereklidir. Çok sıcak suyla duş almaktan kaçınılmalıdır. İşlem yapılan bölge ovuşturulmamalı ve masaj yapılmamalıdır. Uygulama bölgesi güneşten korunmalıdır. Lekelenmenin önlenmesi açısından güneşten korunma büyük önem taşır.