Mitral mandal tedavisi nedir? - Prof. Dr. Ali Oto (Kardiyoloji Uz.)

Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Oto, mitral mandal tedavisi hakkında bilgi veriyor.

Mitral mandal tedavisi

Sol kulakçık ve sol karıncık arasındaki kapağın adı mitral kapaktır. Bu kapağın pek çok durumda kapatma özelliği kaybolabiliyor ve yetersizlik gelişebiliyor. Yetersizlik belli bir düzeyin üzerine çıktığı zaman sol kulakçıkta genişleme, akciğerde kan göllenmesi yetersizliğe, aynı zamanda sol karıncığı da yükleyerek kalp yetersizliğine neden olabiliyor.

Böyle durumlarda mitral kapak değiştiriliyor ya da cerrahi olarak onarılıyor. Son zamanlarda özellikle cerrahi şansı olmayan hastalarda bu kapakçıkların uçları yine kasıktan girilen bir işlemle bölgeye özel cihazlar yardımıyla ulaşılarak göğsü açmadan lokal anestezi altında mandalla yakalayıp uçları mandallanıyor.

Mitra clip adı verilen bu sistem mitral kapaktaki kaçağı önemli ölçüde azaltarak bazen tamamen ortadan kaldırarak; bazen birden fazla mandal koymak durumunda kalınabiliyor.

Böylece ameliyata gerek olmadan bu sorun çözülebiliyor. Kapaktaki kaçak bazen kalbin büyümesi ve böylece kapağın çerçevesinin genişlemesinden de kaynaklanabiliyor.

Yeni bazı yöntemlerle bu genişlemeyi kalbin yine kasıktan girilen kalbin etrafındaki toplar damarın içine bir cihaz yerleştirip büzüp, sıkıştırarak da küçültme işlemi uygulanabiliyor. Böylece kalpteki kaçak azalabiliyor.

Mitral kapakla ilgili olarak kaçakların, yetersizliklerin ameliyat dışı yöntemlerle göğsü açmadan, girişimsel yöntemlerle bugün için çözümü mümkün.