Lazerle dövme sildirme işlemi nasıl yapılıyor? - Uz. Dr. Ayça Alan Atalay (Dermatoloji Uz.)

Memorial Wellness Dermatoloji Bölümü'nden Uz. Dr. Ayça Alan Atalay lazerle dövme sildirme işlemi hakkında bilgi veriyor.

Q-switch Nd-Yag lazer ile dövme sildirme ve leke tedavisi yapılabilmektedir.

Dövmenin silinmesinde hem bünyesel hem de çevresel faktörler ön plana çıkar. Dövmenin vücudun hangi bölgesinde bulunduğu özellikle parmak gibi uç kısımlara doğru olan bölgelerde daha fazla seans gerekebilir. Gövdede olan dövmelerde silinme işlemi daha kolay uygulanır.

Dövmenin rengi, yapımı sırasında kullanılan pigment miktarına göre dövmenin silinme süresi değişebilir. Dövme silme seansı yaklaşık 1.5 - 2 aylık aralarla gerçekleşir. Seans sayısı bünyeden bünyeye ve dövmenin yapısına göre değişmekle birlikte 4 hatta bazı kişilerde 10 seansı bulabilir.

Krem ya da lokas anestezik iğne yardımıyla cildi uyuştırmanın ardından q-switch nd-yag lazerle soğutucu yardımıyla o bölgedeki üst deri tabakasını koruyarak tedavi gerçekleştirilir.

İşlemin ardından bölgede kanama odakları ve işlemin ardından yaklaşık birkaç gün sürecek işlemin yapıldığı bölgede kabuklanmalar olabilir.

Uygulama sonrası bölgeyi hem onarmak hem de enfeksiyon gelişimini engellemek için antibiyotikli krem kullanımı önerilir.

Dövme silme işlemi kış döneminde daha rahat uygulanır, yaz döneminde ise lekelenme riski nedeniyle tercih edilmemektedir. İşlem dövmenin büyüklüğüne göre zaman anlamında değişkenlik gösterebilir. Her dövme silme seansı sonrası dövmenin renginde yaklaşık yüzde 20 oranında açılma olur.

Renkli olan ve fosforlu renklerin kullanıldığı dövmelerde silme işlemi biraz daha uzun sürebilir. Bu kişilerde daha özel lazer teknikleri ve yöntemler kullanılabilmektedir.