Kore'nin İlginç Düğün Gelenekleri Turistleri Şaşırttı!

‘Dünyayı Geziyorum’ ekibi Güney Kore’de yöresel bir Kore düğünü izledi. Ziyaret ettikleri köyde, gelen turistlere Kore kültürünü tanıtmak amacıyla yöresel düğünler de gösterildi. Özlem Tunca, Korelilerin nasıl evlendiklerinin gösterildiği düğün töreninde oldukça ilginç ritüellere şahit oldu. Hem gelin hem damadın birbirlerinin karşısında eğildikleri ve yöresel düğünün en önemli ritüeli olan bu etkinlik, kutsanmış su içilmesiyle devam edildi. Tunca, kutsanmış su içilerek devam edilen düğün töreninin turistlere oldukça ilginç göründüğünü ifade etti.

Farklı kültürler gelenekler tanımaya devam eden ‘Dünyayı Geziyorum’ ekibi, Türk kültüründeki düğünlerde insanların dans ettiklerini fakat Kore’de törenin daha farklı olduğunu izleyicilere gösterdi. Düğün töreni bitiminde evden çıkan gelin damadın evinde yaşamak üzere damadın evine gittiğini belirten Tunca, damadın atına, gelinin ise tahtına bindiğini ve yola çıktıklarını belirtti.

“Kore düğünü nasıl yapılır? Kore’de düğün ritüelleri nelerdir? Kore ve Türk düğün kültürü arasındaki fark nedir? Güney Kore düğününde gelin ve damat ne yapar? Kore düğünü sonunda gelin ve damat alanı nasıl terk eder? Kore düğününde kutsal su ne ifade eder? Kore düğünündeki en önemli ritüel nedir?” Sorularının cevap ‘Dünyayı Geziyorum’ programında cevap buldu.