Kişiye özel embriyo transferi nedir? - Prof. Dr. Aygül Demirol (Tüp Bebek)

Memorial Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Aygül Demirol kişiye özel embriyo transferi hakkında bilgi veriyor.

Memorial Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Aygül Demirol kişiye özel embriyo transferi hakkında bilgi veriyor.

Tüp bebek tedavisinde yapılacak tüm işlemler kişiye özel olmalıdır. Embriyo transferinin de kişiye özel olması gereklidir. Her kadının bir rahim yapısı var. Transfer işleminde, laboratuvarda elde edilen çok kıymetli bebek başlangıcı hücreleri blastosist aşamasında ince bir kateter yardımıyla rahim kanalından girilerek rahim içerisine veriliyor.

Tüm kadınlara ultrason eşliğinde yerleştirme yapılıyor. Bazı vakalarda vajinal ultrason da kullanılabiliyor. Kişinin rahim yapısı ve rahim kanalına özel kateterler kullanılıyor. Bu kateterler geçişi daha kolay sağlıyor ve embriyo rahim içerisine daha rahat yerleştiriliyor.

Transfer işleminde hastanın yaşına, önceki tedavi hikayesi ve geçirdiği başarısızlıklara bakılarak 1 ya da 2 transfer tercih ediliyor. Bu da öncesinde hastalara detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Transfer işleminin huzur içinde yapılması büyük önem taşıyor. Bu nedenle aşırı stresli ve vajinismus sorunu olan hastalara anestezi altında da uygulanabiliyor.