HPV aşısı nedir ve kaç yaşında yapılmalıdır? - Prof. Dr. Ahmet Göçmen (Jinekolojik Onkoloji)

Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Göçmen HPV aşısı ve uygulama dönemleri hakkında bilgi veriyor.

HPV virüsüne karşı, özellikle cinsel hayata başlamadan önce yaptırılan bir virüs aşısı vardır. HPV aşısının günümüzde Türkiye'de 2 tipi bulunmaktadır ancak genel olarak 4'lü aşı kullanılır. Avrupa'da ve Amerika'da uygulanan 9'lu aşının da kısa bir süre sonra Türkiye'de hayata geçmesi beklenmektedir. 9 tip üzerinde etkili olan bu aşır rahim ağzı kanserlerinin yüzde 90'ınını oluşturan 9 tipe karşı korur.

Aşının dozu yaş gruplarına göre değişmekle birlikte 2 ya da 3 doz uygulanabiliyor. Rahim ağzı kanseri öncüsü lezyonlardan da duruma göre yüzde 100'e varan koruma sağlanabiliyor.

Dolayısıyla cinsel aktif olmayan hasta gruplarında cinsel aktif olanlarda da bu aşı yapılarak rahim ağzı kanserine karşı ciddi oranlarda koruma elde ediliyor.

HPV aşısının özellikle 14-15 yaş öncesi uygulanması öneriliyor. Cinsel hayata başlamadığı düşünülen yaş grubudur. Ancak ideal olanı 9-13 ya da 11- 13 yaş grubudur. Bu nedenle kız çocuklarına bu aşı mutlaka yaptırılmalıdır. Çünkü virüsün ne zaman ve ne şekilde bulacağını tahmin etmek çok zor olabilir. Yapılacak bir aşıyla çocukların gelecekleri sağlıklı bir şekilde koruma altına alınabilir.

Eğer aşılar bu dönemde yapılmazsa 26 yaşına kadar rahatlıkla uygulanabilir. 26 yaş sonrası da artık 45 yaşına kadar ihtiyaç olması durumunda yapılabilir. 14-15 yaş öncesi yapılan hasta grubunda 2 doza kadar aşıyı düşürmek mümkün. Ancak bu yaş grubu sonrası uyglanacak kişilerde mutlaka 3 doz yapılması önerilir.