EEG (elektroensefalografi) nedir? - Prof. Dr. Yavuz Gürer (Çocuk Nöroloji Uz.)

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Çocuk Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Gürer, EEG yani elektroensefalografi ve nasıl çekildiği hakkında bilgi veriyor.

EEg (elektroensefalografi) nedir?

Beyin Mr'ı beyinde herhangi bir anormallik olup olmadığının ve nöbet geçiren bir çocukta sorunun ana kaynağının ne olduğuna dair yanıt verirken EEG ise beyindeki anormal elektriksel boşalımlar, beynin neresinden kaynaklanıyor, ne sıklıkta oluyor, beynin neresine kadar yayılıyor? Bu soruların yanıtının bulunmasını ve tedavi planı oluşturulmasını sağlar.

Eğer epilepsi nöbetlerinin nedeni beyindeki su toplanması ki buna hidrosefali adı verilir; beyinde bir tümör gibi acilen tedavi edilmesi gereken bir duruma işaret ediyorsa bu durumda öncelikle beyin cerrahisine danışılmalıdır.

Ancak böyle bir neden yoksa ve cerrahi bir girişim önerilmiyorsa bu durumda epilepsi hastalarında ilaç tedavisi planlanır.

Prensip olarak epilepsi nöbetini ailenin tarif ettiği nöbet üzerinden değerlendirilir. Aile doktora ne gördüğünü, vücudunun neresinde titremenin, kasılmanın olduğunu, ne kadar sürdüğünü, nasıl sona erdiğini tarif edebilmelidir. Bu nedenle tedavi planının oluşturulmasında ailenin gözlemleri büyük önem taşır.

EEG incelemesi de bu olaya neden olan faktörün beynin bir yerinden mi ki buna fokal nöbet adı verilir veya b