Doğurganlığı olumsuz etkileyen faktörler nelerdir? - Prof. Dr. Aygül Demirol (Tüp Bebek)

Memorial Ankara Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Aygül Demirol doğurganlığı olumsuz etkileyen faktörler hakkında bilgi veriyor.

Doğurganlığı olumsuz etkileyen faktörler düşünüldüğünde öncelikle yaşam koşulları akla gelmelidir. Eğer bir liste yapılacak olursa ilk sırayı yaşam şekli alırken bunu beslenme, çalışma ortamı, karşılaşılan toksik maddeler izler. Bu nedenle hem anne adayı hem de baba adayı için bu faktörlerin düzgün bir şekilde değerlendirilmesi ve çiftlere doğru önerilerde bulunulması büyük önem taşır. Sağlıklı gebeliğin önünde bulunan diğer faktörler arasında genetik özellikler ve ileri yaş etmeni dikkat çeker. Genetik denilince akla ilk gelen de yumurtalık rezervi olur. Baba adaylarını biraz daha az etkilemekle birlikte unutulmamalı ki erkeklerde de yaş ilerledikçe yumurta kalitesi nasıl düşüyorsa esasen sperm kalitesi de düşüyor ve bu vakalarda daha da titiz sperm seçim yöntemlerinin benimsenmesi gerekiyor.

Doğurganlığı etkileyen faktörler içerisinde beslenme de dikkat çekiyor. Doğru beslenme modelleriyle yumurta ve sperm kalitesini artırabilmek mümkün. Yine uygulanacak detox tedavileriyle bu kaliteleri artırarak doğurganlık daha iyi bir seviyeye getirilebiliyor.