Çocuklarda bademcik ve geniz eti iltihabı nedenleri nelerdir? - Prof. Dr. Zeynep Yezdan Fırat (KBB)

Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Zeynep Yezdan Fırat çocuklarda bademcik ve geniz eti iltihabı nedenleri hakkında bilgi veriyor.

Bademcikler daha çok 5-15 yaş grubu çocuklarda lenf sistemi olarak aktif olan ve enfeksiyonları korumada en aktif olan lenf bezleridir.

Geniz eti ise 5 yaşından küçük yani kreş çocuklarında sıklıkla görülür. Enfeksiyon tespit edildiğinde, en çok enfeksiyonu toplayan, en çok şişen ve ödemlenen dokulardır.

Kreş çocuklarında daha çok geniz eti problemleriyle uğraşılırken okul çocuklarında daha çok bademcik problemleri görülür.

Tekrarlayan nezle ve gripten sonra sık geniz eti iltihabı olan ve hava yolu gittikçe tıkanan çocuklar gelir. İlk adımda hava yolu rahatlatmaya çalışılır.

Hava yolu tıkanan bir çocukta şikayetler
* Sinüsler tıkandığı için sinüzit görülür
* Orta kulak yolu enfeksiyonu
* Geniz eti ile eş zamanlı ek enfeksiyonlar

Bu enfeksiyonlar ilk olarak ilaç tedavisiyle iyileştirilmeye çalışılır. Antibiyotikli ya da antibiyotiksiz hastalık yönetilmeye çalışılır. Enfeksiyonları antibiyotikle baş edilemediği zaman, kulakta geçmeyen sıvı, geçmeyen orta kulak enfeksiyonu ya da tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları genzi eti ciddi anlamda sıkıntı çıkarıyor demektir.

Geniz eti iltihabı yeni bir geniz eti iltihabı olabilir akut geniz eti ltihabı, bunları ilaç tedavisi ile temizlemek mümkün olur. Bazen bu çok uzun sürer, 12 haftayı geçebilir ve kronik bir hal alır. Çok büyük olması başka komplikasyonlara, istenilmeyen yan etilere neden olabilir. Geniz etinin alınması gündeme gelebilir.

Çok sık tekrarlayan bademcik iltihabında da çok sık enfeksiyon oluyorsa bademciklerin alınması söz konusu olabilir.