Çocuk yetiştirmek için en iyi ülkeler açıklandı! Listede Türkiye de var

Dünyada çocuk yetiştirmek için en iyi ülke hangisi? Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre yanıt İskandinav ülkeleri... Türkiye ise 73 ülke arasında 45. sırada yer alıyor.

Eğitim, güvenlik, insan hakları, cinsiyet eşitliği, doğayla iç içe bir yaşam... ABD'de Pennsylvania Üniversitesi'nin katkılarıyla her yıl yapılan "En İyi Ülke" anketinde işte bu özellikler sıralandı. Katılımcılara çocuk yetiştirmek için hangi ülkenin en iyisi olduğu soruldu. Tüm parametreler hesaba katıldığında, yanıt İskandinav ülkeleri oldu.

Danimarka, İsveç ve Norveç listenin başını çekiyor. İskandinav ülkelerini Kanada, Hollanda, Finlandiya, Yeni Zelanda, Avustralya takip ediyor. İngiltere 11. sırada yer alırken Amerika Birleşik Devletleri ise 18. sırada. ABD'yi listenin bu kadar gerilerine iten, son yıllarda sıkça yaşanan okul saldırılarına da bağlı olarak güvenlik endişeleri.

73 ülkenin sıralandığı listede Türkiye 45. sırada yer alırken, son sırada ise Kazakistan var.

Uzmanlara göre bu sonuçlar, İskandinav ülkelerinde ebeveynler ve çocukların hayatını kolaylaştıran ve insan haklarını koruyan uygulamalar olmasıyla yakından ilişkili. Buna göre, cömert annelik ve babalık izinleri,
ücretsiz okul öncesi eğitim imkanları ve genel olarak başarılı halk eğitim kurumlarının var olması İskandinav ülkelerini öne çıkarıyor. Ayrıca, bu ülkelerde, cinsiyet eşitliğinin olması da önemli bir gösterge sayılıyor.

En iyi ülkeler raporunda 73 ülke, 65 farklı alanda değerlendiriliyor. Çocuk yetiştirmek için uygunluk bu alanlardan sadece biri. Ankete her yıl Amerika, Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'dan olmak üzere 20 binden fazla kişi katılıyor.

CNN TÜRK YOUTUBE KANALINA ABONE OL ➤ https://bit.ly/2LzuZ1H

➤TÜM PROGRAM İÇERİKLERİ İÇİN: https://www.cnnturk.com/tv
➤http://twitter.com/cnnturk
➤https://twitter.com/cnnturkprogram
➤https://www.facebook.com/cnnturk
➤https://www.facebook.com/cnnturkprogr...
➤https://www.instagram.com/cnnturk
➤http://youtube.com/cnnturk

#CNNTÜRK
#Sondakika
#Haber