Böbrek taşı belirtileri nelerdir? - Prof. Dr. Murat Binbay (Üroloji Uz.)

Memorial Şişli Hastanesi Üroloji Bölümü'nden Prof. Dr. Murat Binbay böbrek taşı oluşumu ve böbrek taşı belirtileri hakkında bilgi veriyor.

BÖBREK TAŞI HASTALIĞI NEDİR VE BÖBREK TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ülkemizde en sık görülen hastalılar arasında böbrek taşı yer alır. Her 100 kişiden 13’ünde böbrek taşı görülür.

Böbrek taşı belirtileri nelerdir?
10 kişiden 9’unda ciddi belirtileri görülür. Fakat 10 kişiden birinde belirti görülmeyebilir. Yani hafif bir belirti olup, geçebilir. Bu nedenle böbrek taşı belirtileri arasında şunlar önemsenmelidir:
• İdrarda kan görme
• Hafif yan ağrısı
• Bulantı hissi
• Geçici şikayetler dahi olsa doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.

Böbrek taşının ağrısı bulunduğu yere göre değişir. Örneğin sağ böbrekte bir taş var. Vücudun sağ kısmında bir ağrı başlar ve genelde kasıklara doğru vurur. Taş idrar torbasına doğru yakın noktalara doğru indikçe erkeklerde penis ucuna ve yumurtalıklara, kadınlarda ise vulvaya doğru vurmaya devam eder.

Ağrının yanı sıra bazı değişiklikler olur;
• İdrar renginde koyulaşma
• Kolik ağrısına benzeyen ağrılar
• Ağrı şikayetine eşlik eden mide bulantısı
• Ağrı şikayetine eşlik eden kusma

Böbrek taşlarından tanı nasıl konuluyor?
Tanı için öncelikle bir ultrason yapılır. Ultrason yapıldığı zaman böbreğin içerisindeki taşlar iyi ultrason yapan kişi tarafından rahatlıkla görülebilir. Taş kanala düştüğü zaman ultrason yetersiz kalabilir. Ultrason kanaldaki taşları görme konusunda yetersizdir. Belki böbrekteki şişmeyi görüp, bir işaret verebilir. İşte bu durumda tomografi istenir. Tomografi böbrek taşlarını eksiksiz ve tam olarak gösteren tanı yöntemidir. Tomografideki tek dezavantaj ışın kullanılmasıdır. Işın alındığı için ve böbrek taşı hastalığı tekrarlayıcı nitelikte olduğu için tomografiyi doğru noktalarda kullanmak lazımdır. Ancak taş hastalığının kesin tanısı kontrast madde verilmeden çekilmiş bir karın tomografisi ile konur. Tomografide cerraha yardımcı olacak birçok şey saptanabilir. Taşın sertliği, yeri, arkasındaki genişlemenin düzeyi görülür, tedavi planı oluşturmada bize ciddi anlamda yardımcı olan bir yöntemdir. Böbrek taşlarının tedavisinde tomografi son derece önemlidir.