Bel kayması nedir ve bel kaymasının nedenleri nelerdir? - Doç. Dr. Onur Yaman (Nöroşirürji Uz.)

Memorial Bahçelievler Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü'nden Doç. Dr. Onur Yaman, bel kayması ve bel kaymasının nedenleri hakkında bilgi verdi.

BEL KAYMASI NEDİR VE NEDEN OLUR?

Bel kaymasının nedenleri
Bel kaymasının birçok nedeni var. Bunların içerisinde en sık karşılaşılan neden özellikle yaşlanan omurgada diskin normal yapısının bozulması, faset eklemlerin normalden daha fazla büyümesine bağlı olarak bazı yaş gruplarında bel kayması görülebilir. Travma bel kaymasına yol açan önemli nedenlerden biridir. Trafik kazası ya da yüksek düşme nedeniyle omurga bütünlüğünün bozulması söz konusu olabilir. Bir kemik diğer kemiğin önüne doğru kayabilir. Doğumsal olarak kemiğin gelişimi sırasında düzgün gelişmemesinden dolayı doğumsal olarak bel kaymaları olabilir. Cerrah sonrası bağ-eklemlerin zayıflaması olabilir.

Sonuç olarak bel kayması sonucu omurilik kanalı sıkışmaya başlar ve hemen kaydığı bölgenin yanında hangi sinirleri sıkıştırıyorsa ona bağlı olarak bacaklarda ağrı, uyuşma gibi şikayetler yapabilir.

Bel kaymasının belirtileri
Hastalar özellikle bel ağrılarından yakınırlar.
Bacak ağrıları,
Uyuşma,
Yol yürürken bacaklara kramp girmesi,
İdrar kaçırma,
Büyük tuvaletin kontrol edilememesi yaşanabilir.

Bel kaymasının tedavisi olarak bu hastalarda ilk düşünülmesi gereken şey istirahat etmektir. Dinlenme ile ağrılar geçmiyorsa hastalara korse kullanımı öneriliyor. Korse ve dinlenme ile hala şikayetler geçmiyorsa ileri tetkikler yapılmalıdır. Röntgen ve grafilerle kaymanın derecesi belirlenerek tomografi ve MR bize yardımcı olacak ileri tetkik yöntemleridir. Bununla birlikte kaymanın derecesi tespit edildiğinde ilk başta cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi yapılmaya çalışılır. Bununla birlikte şikayeti geçmeyen hastalarda cerrahi düşünülmelidir.