Baş-boyun kanserlerinde tanı nasıl konuluyor? - Prof. Dr. Ramazan Gün (KBB Hastalıkları Uz.)

Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü'nden Prof. Dr. Ramazan Gün, baş-boyun kanserlerinde tanı yöntemleri hakkında bilgi veriyor.

Baş-boyun kanserlerin tanı
Tanıda ilk olarak hastanın şikayetleri değerlendirilir. Hastanın şikayetinin olduğu bölgeye göre tetkik ve muayene yapılır. Örneğin burunda herhangi bir burun tıkanıklığı, tek taraflı kanama gibi şikayetlerle gelen hastalara ilk olarak endoskopik muayene yapılır. Endoskopla bütün burun boşluğu ve sinüsler değerlendirilir.

Tümörün belirtisi bu şekilde görülebiliyorsa buradan örnek parçalar alınır ve yine beraberinde tümörle ilgili daha ileri tetkikler de yapılır.

Sinüs tümörleri endoskopla değerlendirildikten sonra tomografi ve MR'lar ile hastalığın yaygınlık derecesine bakılır.

Ağız içinde, yutakta, gırtlakta veya boyun bölgesinde oluşan bir tümör için yine belirtileri değerlendirilir; iyileşmeyen yaralar, geçmeyen şişlikler, büyüyen, yutma güçlüğüne yol açan şikayetlerle gelir hastalar.

Bu hasta grubunda da öncelikle ayrıntılı bir baş-boyun muayenesi, ağız muayenesi ve endoskopik gırtlak ve yutak muayeneleri yapılır. Bundan sonra eğer tümör görülebiliyorsa açık bir yerdeyse açık biyopsi, cilt altında ya da daha derindeyse ultrason eşliğinde ince iğne biyopsileri yapılır.