Akromegali nedir? - Doç. Dr. Fevzi Balkan (Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uz.)

Memorial Bahçelievler Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü'nden Doç. Dr. Fevzi Balkan akromegali ve tedavisi hakkında bilgi veriyor.

Akromegali nedir?
Büyüme hormonunun fazla salgılanmasıdır.

Kanda artan büyüme hormonu ve büyüme hormonunun etkilerine aracılık eden IGF-1 hormonu nedeniyle vücudun her tarafında anormal büyümeler olur.

Özellikle çene eklemindeki büyümeye bağlı olarak prognatizm adı verilen durum gelişir. Özellikle bu hastalarda çok büyük ayak numaraları olabilmektedir.

Hastaların eklemleri enine ve boyuna dengesiz bir şekilde büyür.

Buna ek olarak; yumuşak damağın büyümesiyle; nefes darlığı, horlama problemleri, dilin büyümesine bağlı olarak; uykuda nefes darlığı ve horlama problemleri yaşanabilir.

Bunun dışında kalp kasında büyüme olursa kardiyomiyopati adı verilen durumlar, bağırsakta hücrelerin artışına bağlı polip oluşumu görülebilir.

Akromegali hastası teşhis edildikten sonra bu hastalarda genellikle hipofiz bezinde kitleler olmamaktadır. Hipofiz bezinde büyüme hormonu salgılayan kitlelerin teşhisten sonra tedaviyle çıkarılması gerekir. Çıkarmak için burundan girilerek endoskopik yöntemlerle hipofiz bezi alınır.