Adıyaman’lı Abuzer Ürkmez’in 4 Organı Ters Tarafta Bulunuyor

Adıyaman’da Abuzer Ürkmez isimli vatandaşın kalp, karaciğer, dalak ve midesi ters tarafta bulunuyor.

İhlas Haber Ajansı YouTube Kanalına Abone Olmak İçin:
► http://bit.ly/IHA-Abone

Ailede 4 kardeşten birisi olan Abuzer Ürkmez ve ablasının iç organları ters tarafta bulunuyor. Abuzer Ürkmez’in karaciğer sağda bulunması gerekirken solda, dalak sağda bulunması gerekirken solda, kalp sol göğüs boşluğunda olması gerekirken sağda, midesi solda olması gerekirken sağda bulunuyor.

Tıpta ‘Situs İnversus’ olarak bilinen organların terste çok nadir görülen bir olay ancak, çok sayıda organın ters tarafta olması daha da nadir olarak görülüyor. Hayatını sağlıklı bir şekilde sürdüren Abuzer Ürkmez, Adıyaman Belediyesi'nde ilaçlama biriminde çalışıyor.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Taner Bulut, Abuzer Ürkmez’in anne karnında organlarının yer değiştirmesi gerekirken yer değiştirmemesinden dolayı bu tersliğin ortaya çıktığını kaydetti.

Doç. Dr. Taner Bulut, “Karaciğer sağda olması gerekirken solda, dalağı solda olması gerekirken sağda, kalbi solda olması gerekirken sağda, midesi solda olması gerekirken sağda yerleşmiş vaziyettedir. Bu durum çok sık görülen bir durum değildir. Çok nadir görülen bir durumdur. Birden fazla organın ters yerleşim göstermesi daha nadir görülen bir durumdur. Biz buna tıp dilinde Situs İnversus’ diyoruz. Yani ters yerleşimli organlar anlamına gelen patoloji adını vermekteyiz. Bu durum Abezir Ürkmez’in hayatında çok bir soruna neden olmaz” dedi.
Abuzer Ürkmez ise, iç organlarının ters tarafta olmasının kendisini etkilemediğini belirterek, “İç organlarım terste ancak hayatımı olumsuz etkilemiyor. Normal hayatımı devam ettirmekteyim. Belediyede 11-12 yıldır ilaçlamada çalışıyorum. Ablamın da organları benim gibi ters tarafta bulunuyor. Dört kardeşten ben ve ablam aynı şekildeyiz. Bazen hastanede sorun yaşıyorum. Ultrason çektirirken sağlık çalışanları yanlış çekildiğini falan sanıyorlar ama ben organlarımın ters olduğunu söylüyorum” ifadelerini kullandı.

#haber #sondakika #gündem #news #haberler #oganlarıters

================================

İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
► http://www.iha.com.tr

İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri
► https://facebook.com/iha.com.tr
► https://twitter.com/ihacomtr
► https://instagram.com/ihacomtr/
► https://plus.google.com/+ihatr_ihacomtr/

İhlas Haber Ajansı hakkında
http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html

İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için
►http://www.iha.com.tr/hakkimizda.html